Zasady użytkowania soczewek kontaktowych

Zasady użytkowania soczewek kontaktowych

Bez względu na rodzaj soczewek kontaktowych, by dobrze i bezpiecznie nam służyły, musimy dostosować się do kilku zasad ich użytkowania. Zasady te dotyczą przede wszystkim czasu użytkowania soczewek kontaktowych, a także sposobu ich pielęgnacji.

Jeśli używamy szkieł kontaktowych, musimy pamiętać przede wszystkim o ty, by pod żadnym pozorem nie ślinić ich. W momencie, gdy ślinimy soczewkę, pozostawimy na niej bakterie, które mogą niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego oka.

Jeśli soczewka kontaktowa wypadnie nam z oka, a my nie mamy możliwości włożenia jej do płynu, lepiej nie wkładać jej powtórnie. Dlatego, jeśli stosujemy soczewki kontaktowe na co dzień, nośmy także przy sobie okulary, a nawet pojemnik zawierający płyn do pielęgnacji soczewek.

Jeśli chcemy wyczyścić soczewki, nie należy stosować do tego zwykłej wody z kranu. Takie działanie nie tylko uszkadza soczewkę, ale przede wszystkim woda nie dezynfekuje szkła kontaktowego i tym samym narażamy nasze oczy na infekcję.

Kolejnym problemem jest przestrzeganie przez użytkowników soczewek terminu ich ważności. Każda para soczewek ma ściśle określony przez producenta czas użytkowania, którego bezwzględnie należy przestrzegać. Data przydatności soczewek kontaktowych mierzona jest od momentu otwarcia opakowania ze szkłami. Nawet w momencie, gdy używamy soczewek kontaktowych tylko kilka razy, po przekroczeniu terminu ważności nie powinniśmy ich stosować. Jeśli soczewki noszone są dłużej niż jest to zalecane, rysują się i strzępią się na brzegach.

Jeśli nosimy soczewki kontaktowe cały dzień, dobrym rozwiązaniem jest zdejmowanie ich na noc. W czasie snu nasze oczy będą mogły odpocząć. Osoby używające soczewek kontaktowych powinny także zdejmować je po spożyciu napojów alkoholowych. Alkohol znajdujący się w naszym organizmie zaburza gospodarkę wodną, a co się z tym wiąże, nasze oczy szybciej wysychają i soczewki mogą naruszyć oko.

Jeśli przy używaniu soczewek kontaktowych będziemy przestrzegać zaleceń ich producentów i odpowiednio je pielęgnować, nasze oczy będą zdrowe i nie będzie groziła nam żadna infekcja.

www.penisa.pl www.leczenie-grzybicy.pl www.candida-albicans.org