Breasts

Breasts

„Odcinek specjalny „Piersi” – wszystko o biuście”

Wstydliwe Choroby Breasts – odcinek wita nas szokującymi danymi statystycznymi. Jedynie 6% kobiet zamieszkujących Londyn regularnie bada swoje piersi. Lekarze Wstydliwych Chorób będą starali się za wszelką cenę to zmienić.

Cały odcinek poświęcony jest kwestii zdrowia piersi, badaniom profilaktycznym, operacjom mającym na celu przywrócenie ładnego wyglądu biustu oraz ich podstawowej funkcji czyli karmienia dziecka. Prezentowane tu zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony internetowej programu www.

Znajdziecie tu odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, wystarczy przejrzeć streszczenie odcinka.

 • Ile ważą piersi?
 • Co to jest mastopeksja?
 • Jak wyrównać niesymetryczny biust?
 • Jak i kiedy badać piersi?
 • W jaki sposób rozpoznać guzki nowotworowe w piersi?
 • Jak wygląda zabieg rekonstrukcji piersi po amputacji?
 • Większa jędrność piersi dzięki kwasowi hialuronowemu – czy to możliwe?
 • Guzek śmierdzący serem – co to może być?
 • Jak odzyskać jędrne piersi po ciąży?
 • Jakie implanty wybrać żeby móc karmić piersią?
 • Jakie są wady i zalety karmienia piersią?

Zmniejszenie piersi – kiedy konieczne?

Alison (40 lat) ma niezwykle obfity biust. Pacjentka przez duży ciężar na klatce piersiowej odczuwa silny ból kręgosłupa, nawet konieczna była jego operacja. Przez tą całą sytuację Alison stała się samotna i bardzo zależy jej na rozwiązaniu problemu zbyt dużego biustu. Gdyby był mniejszy mogłaby robić więcej rzeczy. Jej miseczka to JJ w obu piersiach, a chciałaby mieć C lub D. Po pomoc zgłasza się do dr Dawn. Pacjentka na wizycie opowiada, że ma dosyć już tego ciężaru i zastanawia się jak zmniejszyć biust. A jej piersi ważą 5 kg, czyli to 10 razy więcej niż przeciętny biust. Dr Dawn rozpoczyna badanie. Piersi pacjentki są zdrowe, w tkance piersiowej nie ma żadnych zmian chorobowych, jest jej po prostu za dużo. Pacjentka kwalifikuje się do mastopeksji i otrzymuje skierowanie do chirurga plastycznego. Operacja taka będzie rozległa i wiąże się z nią ryzyko. Lekarze zalecają zmniejszenie biustu tylko w szczególnych przypadkach. W ciągu ostatnich 5 lat liczba mastopeksji wzrosła w Wielkiej Brytanii o 20%. W zeszłym roku wykonano 3000 tego typu operacji. Po konsultacji z chirurgiem Alison zostaje poddana operacji. Zabieg jest niezwykle trudny ze względu na konieczność usunięcia ogromnej ilości tkanek. U Alison z każdej piersi usunięto ich około 1,5 kg. Mimo poddania się tak rozległej operacji, kobieta wraca na kontrolę do dr Dawn niezwykle szczęśliwa i w dobrej kondycji. Żałuje, że nie zdecydowała się na ten krok wcześniej.

jak zmniejszyć biust

Asymetryczny biust – co robić?

Keelie (22 lata) ma nierówne piersi. Z tego powodu była wyśmiewana w szkole. Jest to główny powód dlaczego nie czuje się kobieco. Pacjentka była już na konsultacjach u kilku lekarzy, którzy radzili aby zaakceptowała swój niesymetryczny biust. Na razie Keelie nosi wkładkę aby wyrównać rozmiar piersi. Dr Pixie bada pacjentkę i kieruje do specjalisty, który proponuje w mniejszej piersi umieścić implant. Dzięki temu obie piersi będą miały ten sam rozmiar D. Przy okazji większa pierś zostanie uniesiona i wymodelowana aby upodobnić ją do tej drugiej z implantem. Z zabiegiem tym związane jest też kilka niedogodności. Ponieważ brodawka sutkowa w większej piersi będzie musiała być przesunięta, przecięte zostaną przewody mleczne i kobieta w przyszłości nie będzie mogła karmić tą piersią. Sprawna natomiast pozostanie pierś z implantem, tam przewody mleczne nie zostaną uszkodzone, gdyż implant umieszczony zostaje pod tkanką gruczołową. Po pewnym czasie od zabiegu pacjentka zgłasza się do dr Pixie na kontrolę. Jest niesamowicie zadowolona i cieszy się z nowego biustu. Nareszcie odzyskała pewność siebie i ładny kobiecy dekolt.

niesymetryczne piersi

Zbadaj biust dr Jessena!

30% przypadków nowotworów u kobiet to rak piersi. Wczesne jego wykrycie zwiększa szansę na uratowanie życia pacjentki. Aby zmotywować kobiety do regularnego badania piersi dr Christian założył sobie model biustu na klatkę piersiową i spacerując ulicami miasta zachęca do badania i znalezienia w piersiach guzków. W modelu w sumie znajdowało się 10 guzków, panie średnio były w stanie zlokalizować jedynie trzy z nich.

Jak prawidłowo badać piersi?

Dr Dawn i dr Christian instruują ochotniczki jak należy badać piersi. Trzeba używać całej dłoni, nie naciskać samymi palcami, można wałkować i przetaczać po tkance piersiowej żeby nie przeoczyć niczego. Należy także badać obszar pod pachą i samą brodawkę sutkową.

Badanie piersi a miesiączka

Tracy wyczuła u siebie guzek wielkości groszku i zgłasza się do dr Pixie. Lekarka wyjaśnia, że nie należy badać piersi tuż przed miesiączką ze względu na podwyższony poziom estrogenu. Hormon ten sprawia, że mogą być wyczuwalne guzki, których po miesiączce już nie wykryjemy. Dr Pixie zachęca pacjentkę do dalszego regularnego badania. Jednocześnie uspokaja, że prawdopodobnie zmiana, którą pacjentka wyczuła była zwykłą zmianą hormonalną.

Nowotwór piersi: jak rozpoznać?

Jak rozpoznać guzki nowotworowe w piersi? Są one najczęściej twarde jak kamień, nie można ich przesunąć i poruszyć w żadną stronę w otaczających tkankach, nad guzkiem można pojawić się zmiana skórna wyglądająca jak skórka pomarańczy. Konieczna jest wtedy natychmiastowa konsultacja lekarska.

Rekonstrukcja piersi po amputacji

Cheryl 2 lata temu wykryła u siebie 5 cm guz, usunięto jej pierś i pacjentka została poddana chemioterapii. Cheryl dopiero po tej operacji zdała sobie sprawę jak ważna była dla niej ta część ciała. Teraz chce poddać się zabiegowi rekonstrukcji piersi, gdyż ciągle wraca do niej wspomnienie choroby. Dzięki odzyskaniu biustu mogłaby wreszcie zamknąć za sobą ten rozdział. W obecnej chwili pacjentka używa specjalną wkładkę, protezę piersi, ale jest ona niewygodna i przypomina jej przeszłość. Na wizycie u dr Christiana pacjentka opowiada, że po mastektomii w ranę wdała się infekcja, która uszkodziła tkankę piersiową. Lekarz bada Cheryl i sugeruje wszczepienie tymczasowego niewielkiego implantu aby pozwolić bliznom i skórze się rozciągnąć. Pacjentka skierowana zostaje do specjalisty, który zajmuje się rekonstrukcją piersi. Pacjentka przed zabiegiem jest zdenerwowana i wystraszona, ale ma nadzieję, że wszystko będzie dobrze. W przypadku Cheryl zostanie zastosowany ekspander. Jego zadaniem, po wszczepieniu pod skórę, będzie rozciąganie tkanek i przygotowanie miejsca pod właściwy implant. Po 2 tygodniach pacjentka zgłasza się na kontrolę aby opowiedzieć jak goją się rany. Na ostateczny wynik będzie trzeba poczekać około 12 miesięcy.

rekonstrukcja piersi po amputacji

Obwisły biust przed menopauzą

Jacqui (50 lat) przekonała się, że każda operacja jest ryzykowna. Kiedy miała 30 lat, poddała się operacji zmniejszenia piersi. Teraz znowu ma problem z piersiami. Pacjentka zauważyła, że jej biust stał się obwisły, zmienił się także wygląd brodawek sutkowych. Jej piersi wyglądają tak, jakby zeszło z nich powietrze. Jackie zdecydowała się więc zasięgnąć fachowej rady dr Dawn. Na wizycie kobieta opowiada, że jej brodawki znajdują się dość wysoko, a i tak wyglądają jak zapadnięte. Obie piersi zmieniły się w tym samym czasie. Warto pamiętać, że jakakolwiek zmiana w piersiach to sygnał aby odwiedzić lekarza. Dr Dawn bada pacjentkę. Jej brodawki są płaskie, nie zapadnięte, a biust opadł ponieważ Jacqui zbliża się do menopauzy. Tkanka gruczołowa zaczyna zanikać i stąd opadanie biustu. Jej brodawki są za wysoko w obecnej chwili z powodu operacji, której poddała się w przeszłości. Dr Dawn kieruje pacjentkę do specjalisty gdyż niepokoi ją wygląd płaskich brodawek. Jacqui poddana zostaje mammografii. Badanie jest bezbolesne, niektóre pacjentki czują lekki dyskomfort czy ucisk. Wynik badania jest bardzo dobry, nie wykryto zmian nowotworowych. Jacqui może poddać się nowatorskiej metodzie podnoszenia piersi za pomocą zastrzyków z kwasu hialuronowego. Zabieg trzeba powtarzać co 18 miesięcy, gdyż kwas ulega rozkładowi i wchłonięciu. Po zabiegu Jacqui przychodzi na wizytę kontrolną aby pochwalić się rezultatami zabiegu kwasem hialuronowym. Pacjentka jest bardzo zadowolona i chętnie dzieli się wrażeniami.

opadające piersi

Kaszak w piersi

Do dr Pixie zgłasza się Ruth z guzkiem w górnej części piersi. Guzek ten pojawił się 9 miesięcy temu, nie ma wysięku ale pacjentka wyczuwa zapach sera wydobywający się z tego miejsca. Dr Pixie bada pacjentkę i stawia diagnozę: to kaszak – torbiel gruczołu łojowego. Guzek ten przemieszcza się pod skórą, można go przesunąć. Dr Pixie przestrzega, że można go wycisnąć, ale kaszak może się odnowić lub ulec zakażeniu.

Zmiana wyglądu piersi po ciąży?

Mina przychodzi do dr Christiana po pomoc. Kobieta 5 lat temu przeszła operację plastyczną piersi, potem urodziła drugie dziecko i kształt biustu się zmienił. Piersi stały się obwisłe. Dlatego pacjentka 3 lata temu podjęła decyzję o kolejnym zabiegu, ale rany źle się goiły i pozostały widoczne blizny. Dr Christian wyjaśnia, że trudno będzie przywrócić idealny kształt piersiom.

Jak odzyskać jędrne piersi po ciąży

Piersi Anny straciły sprężystość po urodzeniu dziecka. Statystyki podają, że podobne zmiany zauważa u siebie połowa matek. 29-letnia kobieta chce odzyskać z powrotem kobiecy wygląd bo czuje, że coś traciła wraz ze zmianą wyglądu biustu. Anna wstydzi się swoich piersi i nie pozwala aby jej parter ich dotykał czy oglądał. Anna chciałaby mieć duże piersi, ze sterczącymi brodawkami, jak podczas ciąży. Nie podoba jej się to, że ich górna część jest sflaczała. Pacjentka nie wie jak odzyskać jędrne piersi po ciąży. Dr Christian wyjaśnia, że zmiany spowodowane są hormonami. Tkanka gruczołowa zanika kiedy kobieta nie karmi piersią. Dr Christian sugeruje implanty i Anna uda się na konsultacje u chirurga. Jest podekscytowana, a zarazem przerażona wizją operacji. Implanty zostają umieszczone w kieszonce pod mięśniem piersiowym, gdyż jej piersi mają zbyt mało tkanki aby przykryć implanty. Poza tym dzięki takiemu rozwiązaniu pacjentka w przyszłości będzie mogła karmić piersią. Na kontroli u dr Christiana pacjentka przyznaje, że przestała się siebie wstydzić.

jak odzyskać jędrne piersi po ciąży

Karmienie piersią: zalety i wady

Dr Pixie wybrała się na spotkanie grupy terapeutycznej aby omówić plusy i minusy karmienia piersią i zmiany, jakie w tym czasie dotykają piersi.

Niewątpliwie do zalet karmienia piersią należy

 • wzmocnienie więzi między matką a dzieckiem,
 • złagodzenie depresji poporodowej przez działanie hormonów,
 • satysfakcja z karmienia piersią,
 • wzmocnienie odporności dziecka,
 • zwiększenie ilorazu inteligencji dziecka,
 • zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi, jajników i osteoporozy u kobiety.

Do wad takiego rozwiązania należą:

 • zwiększenie prawdopodobieństwa zapalenia gruczołu mlecznego czy
 • pęknięcia brodawki sutkowej.
www.penisa.pl www.leczenie-grzybicy.pl www.candida-albicans.org