Chrypa.com - kompendium wiedzy » polipy krtani

Chrypa.com - kompendium wiedzy » polipy krtani

Chrypa.com - kompendium wiedzy » polipy krtanihttp://chrypa.com

Leczenie i profilaktykaSun, 01 Dec 2013 16:29:31 +0000enhourly1http://wordpress.org/?v=3.2.1Polipy krtanihttp://chrypa.com/2013/02/24/polipy-krtani/

http://chrypa.com/2013/02/24/polipy-krtani/#commentsSun, 24 Feb 2013 20:59:57 +0000redaktorhttp://chrypa.com/?p=121Z polipami krtani zmagał się między innymi Kamil Bednarek.

Gdy od dłuższego czasu męczy na chrypka, a nie ma żadnych innych objawów, które wskazywały, by na przeziębienie czy infekcję, należy udać się do lekarza laryngologa. Długotrwała chrypka może być powodowana polipami krtani. Polipy powstają na skutek mechanicznego lub chemicznego drażnienia śluzówki, podrażnienia powodują rozrost komórek nabłonkowych błon śluzowych, które razem z naczyniami krwionośnymi i tkanka łączną tworzą polipy. Pojawiają się one najczęściej u osób pracujących głosem, u nauczycieli i śpiewaków.

Zazwyczaj zmiany są łagodne. Są wynikiem nadwyrężania strun głosowych i nieumiejętnego posługiwania się nim. Mogą być one również wynikiem zapalenia krtani i długotrwałego palenia papierosów. Objawiają się głównie chrypką a także zmatowieniem głosu. W badaniu stwierdza się zgrubiałe zmiany nabłonka i tkanki łącznej. Zwykle są wielkości ok 1 mm i lokalizują się na fałdach głosowych na przedniej 1/3 długości . Jest to charakterystyczne miejsce, ponieważ w tym miejscu występuje największa amplituda drgań, czyli dochodzi do największego obciążenia. By uniknąć zmian polipowych należy nauczyć się prawidłowej emisji głosu oraz go oszczędzać, ograniczyć lub zupełnie zaprzestać palenia papierosów.

Ważne jest również dobre nawilżanie gardła, ponieważ suche powietrze dodatkowo podrażnia i nadwyręża gardło. Leczenie polipów polega na usunięciu za pomocą laryngoskopu. Jednak gdy zmiany nie przeszkadzają w mówieniu i nie powodują chrypki ani bezgłosu to najczęściej pozostawia się je, mimo tego że są to zmiany patologiczne.

]]>http://chrypa.com/2013/02/24/polipy-krtani/feed/0Czego objawem może być chrypa?http://chrypa.com/2012/10/09/czego-objawem-moze-byc-chrypa/

http://chrypa.com/2012/10/09/czego-objawem-moze-byc-chrypa/#commentsTue, 09 Oct 2012 14:30:33 +0000redaktorhttp://chrypa.com/?p=57Chrypka może być objawem wielu groźnych chorób.

Zwykle bywa tak, że chrypa kojarzona jest zapaleniem krtani, przesileniem głosu lub paleniem papierosów. Faktem jest, że są to najczęstsze przyczyny chrypki, jednak nie jedyne. W przypadku przeciągającej się chrypki lub nieskutecznego leczenia warto zastanowić się nad tym, czy chrypka nie jest objawem groźniejszej choroby.

Do chorób, którym najczęściej towarzyszy chrypa zaliczyć można ostre zapalenie krtani, zazwyczaj wywoływane przez wirusy, rzadziej przez bakterie. Należy wtedy oszczędzać głos, dbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń i dużo pić. Jeśli objawy choroby nie ustępują, konieczny może być antybiotyk.

Chrypą może objawiać się także przewlekły stan zapalenia krtani, występujący zwykle u osób, które przesilają głos. Obrzęki krtani towarzyszące reakcjom alergicznym lub urazom również mogą spowodować chrypkę. Obrzęki alergiczne mogą spowodować uduszenie, dlatego ważne jest, by alergicy nosili przy sobie odpowiednie leki.

Częstą przyczyną chrypki są polipy krtani, występujące przy nadmiernym wysiłku głosowym oraz guzki śpiewacze, będące dolegliwością wszystkich osób, które dużo pracują głosem, a robią to nieprawidłowo- śpiewaków, mówców, nauczycieli. Zmian takich nie usuwa się, jeśli nie przeszkadzają w mówieniu lub usuwa za pomocą laryngoskopu. Przy tych dolegliwościach ważne jest opanowanie zasad prawidłowej emisji głosu. Narastająca stopniowo chrypa może być także odznaką raka krtani. Na tę chorobę zapadają najczęściej mężczyźni pomiędzy 55 a 65 rokiem życia, którzy palą papierosy.

www.penisa.pl www.leczenie-grzybicy.pl www.candida-albicans.org